Logo
Knihovna Třinec, Lidická 541

O TED

TED je nezisková organizace, která se řídí mottem “Nápady hodné šíření”. Celé hnutí začalo čtyřdenní konferencí v Kalifornii před 30 lety. Od té doby se TED rozrostl a aktuálně organizuje mnoho iniciativ, které udržují a dále šíří původní myšlenku. Každým rokem se konají dvě oficiální TED konference, na nichž vystupují světoví lídři napříč obory. Každý z nich má maximálně 18 minut na to, aby publiku sdělil své inspirativní myšlenky. Mnohá z těchto vystoupení jsou posléze zveřejněna a zdarma dostupná na webu TED.com. Mezi TED vystupující patřili např. Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Phillipe Starck, Ngozi Okonio-Iweala, Sal Khan či Daniel Kahneman.

Oficiální TED konference se koná každé jaro ve Vancouveru (Britská Kolumbie, Kanada). Jedna z iniciativ TEDu je web TED.com, kde jsou každý den přidávány nová TED vystoupení. Dále Open Translation Project, který poskytuje titulky a interaktivní přepisy stejně jako překlady od dobrovolníků z celého světa či vzdělávací iniciativa TED-Ed. TED založil každoroční cenu TED, která má za cíl pomoci vyjímečným jedincům s chutí změnit svět přetavit jejich nápady v činy. TEDx je iniciativou, která podporuje místní komunity a organizátory v pořádání vlastních akcí pod licencí TED. TED Fellows program pak pomáhá předním světovým inovátorům znásobit dosah a dopad jejich přínosných projektů a aktivit.

About TED

TED is a nonprofit organization devoted to Ideas Worth Spreading. Started as a four-day conference in California 30 years ago, TED has grown to support its mission with multiple initiatives. The two annual TED Conferences invite the world’s leading thinkers and doers to speak for 18 minutes or less. Many of these talks are then made available, free, at TED.com. TED speakers have included Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Sal Khan and Daniel Kahneman.

The annual TED Conference takes place each spring in Vancouver, British Columbia. TED’s media initiatives include TED.com, where new TED Talks are posted daily; the Open Translation Project, which provides subtitles and interactive transcripts as well as translations from volunteers worldwide; the educational initiative TED-Ed. TED has established the annual TED Prize, where exceptional individuals with a wish to change the world get help translating their wishes into action; TEDx, which supports individuals or groups in hosting local, self- organized TED-style events around the world, and the TED Fellows program, helping world-changing innovators from around the globe to amplify the impact of their remarkable projects and activities.

Na vystoupení, ať už z konferencí TED či akcí TEDx, se můžete podívat zde, resp. zde.